Stosowanie nawozów na owies

Każde uprawiane zboże potrzebuje dla prawidłowego rozwoju odpowiednich nawozów. Jaki rodzaj zastosować, jak dużą dawkę i w jakich proporcjach  podać, zależy od rodzaju gleby przeznaczonej pod uprawy. Wiele gruntów jest obecnie bardzo zakwaszonych, a więc potrzeba im dużych ilości wapna.

Jeżeli są ubogie w składniki mineralne, potrzebują dosyć dużych dawek nawozów, które te elementy uzupełnią. Owies jest takim zbożem, które wykazuje duże zapotrzebowanie na fosfor i potas. Przy ich niedoborach rośnie bardzo słabo i plony są przez to mniejsze niż zakładano.

Kiedy zostanie wysiany na ubogich glebach nawozy powinny mieć zwiększoną dawkę tych pierwiastków. Oprócz nich potrzebuje także magnezu, wapnia, azotu i innych, dlatego warto wykorzystywać nawozy wieloskładnikowe, które w pełni zaspokoją braki występujące na polu. Można też używać pojedynczych nawozów, ale te wieloskładnikowe są korzystniejsze, bo za jednym razem uzupełnia się zapotrzebowanie na różne substancje potrzebne w uprawie owsa.

Zaobserwowano, że owies jest bardzo wrażliwy, gdy gleba wykazuje zbyt mało mikroelementów, takich jak np. miedź czy mangan. Potrzebuje ich bardzo dużo i dobrze jest szybko je dostarczyć.

Najlepiej zrobić to poprzez opryskiwanie, czyli drogą dolistną. Przy tym sposobie podania brakujących pierwiastków istnieje gwarancja szybkiego ich przyswojenia przez rośliny. Jeśli owies rośnie na słabej ziemi, to warto również wzmocnioną dawkę nawozów podać doglebowo.

Wyrównanie poziomu potrzebnych substancji pokarmowych zaowocuje bujnymi łanami owsa i dobrymi plonami.