Przetacznik perski – co to za chwast?

Rodzina przetaczników jest bardzo liczna, bo składa się z ponad dwustu gatunków, wśród których jeszcze występują różne odmiany. Kojarzy się przede wszystkim z rośliną ozdobną, którą chętnie pielęgnuje się w ogrodach.

Tutaj królują wysokie odmiany przetaczników kłosowych o długich niebieskich, białych i różowych kwiatostanach. Doskonale sprawdzają się one na rabatach kwiatowych o charakterze naturalistycznym, w formie obwódek i jako pojedyncze egzemplarze w luźnych nasadzeniach.

Wśród tych pięknych i ozdobnych kwiatów znajduje się też nisko rosnący przetacznik perski, który bardzo szybko zagarnia powierzchnię gruntu, na którym się wysiał. Jest to dziko rosnąca roślina zielna spotykana na każdym stanowisku.

Łatwo przystosowuje się do miejscowych warunków, dlatego można go spotkać na polnych drogach, na skraju lasów, pastwiskach czy ugorach, bo jest rośliną o małych wymaganiach. Ten bardzo ekspansywny gatunek jednorocznego przetacznika pojawił się także na polach uprawnych, zakłócając wzrost roślin użytecznych.

Ma dużą łatwość rozsiewania się i szybko kiełkują z tych nasion nowe rośliny, a ostatni wysiew może z powodzeniem przetrwać zimę i wiosną ponownie od samego początku wegetacji przeszkadzać uprawom. Proces rozmnażania się trwa od wiosny do jesieni, dlatego przez ten cały czas warto obserwować przetaczniki na polu i likwidować je herbicydami.

Na mniejszych powierzchniach, np. w ogródkach warzywnych czy przydomowych lepiej usuwać go mechanicznie lub ręcznie.