Jakie chwasty niszczą jęczmień jary?

Zboża jare to te, których nasiona wysiewa się wczesną wiosną, kiedy tylko zaistnieją ku temu sprzyjające warunki pogodowe. Istotna jest temperatura powietrza utrzymująca się na stałym poziomie przynajmniej przez kilka dni oraz dostateczna wilgotność. Wysiewając jęczmień wcześnie, gwarantuje mu się dłuższy okres wegetacyjny, przyczynia się do zwiększenia jego odporności na szkodniki, a tym samym możliwość zadowalających plonów.

Dobrze wykonane zabiegi agrotechniczne i zastosowanie programu ochronnego likwiduje całkowicie, a przynajmniej ogranicza występowanie popularnych w jęczmieniu chwastów. Na likwidację każdego z nich przewidziane są specjalne substancje czynne zawarte w herbicydach. Najlepiej sprawdziłaby się jednak taka, która potrafi zniszczyć wszystkie chwasty jednocześnie.

Niestety coś innego skutecznie działa na chwasty dwuliścienne, inny środek na chwasty jednoliścienne, a jeszcze inne preparaty są dobre do walki z insektami, rdzą czy mączniakiem. Najbardziej przeszkadza we wzroście jęczmienia jarego niepozorny bratek polny, ale również tobołki, tasznik, ognicha lub owies głuchy. W zależności od pogody można zaobserwować intensywność wzrostu pewnych gatunków chwastów.

W suche lata problemem dla rolników są samosiewy rzepaku, bardzo licznie występująca komosa biała, rdest plamisty oraz chaber bławatek. Chwasty w dużych populacjach i wielu gatunków bardzo wpływają na uprawy zbóż i roślin okopowych. Rywalizując z nimi o wzrost i przetrwanie, niszczą plony znacznie je zmniejszają.