Jak usuwać rumianek pospolity z jęczmienia jarego?

Do zwalczania dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich w jęczmieniu jarym dedykowane są specjalne preparaty z substancją czynną. Ona właśnie powoduje zamieranie konkretnej grupy chwastów, które zagrażają uprawom. W jęczmieniu jarym popularnym niechcianym gościem jest rumianek pospolity. Tutaj, na polach uprawnych traktowany jest jako bardzo uciążliwy chwast. Nie sposób pozbyć się go mechanicznie z obsianych pól, kiedy zaczynają wschodzić siewki zbożowe.

Jedynym rozwiązaniem jest odwołanie się do herbicydów. Rumianek pospolity należy do grupy chwastów wrażliwych, co oznacza, że reaguje na środki chemiczne dosyć szybko. Po zastosowaniu oprysku pola uprawnego herbicydami można się go skutecznie pozbyć. To roślina dwuliścienna, średniej wielkości, wzrastająca równocześnie z kiełkującymi nasionami jęczmienia. Bardzo im przeszkadza w prawidłowym rozwoju mocno współzawodnicząc o dobre warunki życia, więc w odpowiednim momencie należy się pozbyć rumianku.

Najlepiej zastosować jeden z wielu dostępnych środków na dwuliścienne, który niszczy chwasty we wczesnej fazie ich rozwoju, kiedy mają dwa lub cztery liście właściwe. Rumianek pospolity nie zawsze jest postrzegany jako chwast. Zakłada się nawet i pielęgnuje plantacje rumiankowe, ponieważ jest rośliną leczniczą. Wiele specyfików wspomagających zdrowie produkuje się z udziałem rumianku pospolitego. Tak więc zielarze go hołubią jako wartościową roślinę, rolnicy skutecznie z nim walczą, by uzyskać jak najlepsze plony z obsianych zbożami pól.