Co to jest przytulia czepna?

Przytulia jest znanym na całym świecie chwastem. Należy do rodziny marzanowatych, rośnie na prawie każdym podłożu i w każdych warunkach klimatycznych. Można ją zaobserwować w parkach, na łąkach, na nieużytkach, w niewielkich ogródkach przydomowych, ale również w dużych uprawach polowych.

Jej wielkość jest zróżnicowana i zależna od gruntu na którym rośnie. Może osiągnąć nawet dwa metry długości, jeśli tylko znajdzie w bliskim sąsiedztwie podporę. Wyrastając obok siewek zbożowych, przyczepia się do nich, oplatając łodygę i wyrasta wysoko.

Bardzo charakterystyczna dla przytulii jest właśnie zdolność przyczepiania się do roślin, sierści zwierząt, ubrań. Dzieje się tak dlatego, że na łodydze i lancetowatych liściach przytulii znajdują się szczecinowate włoski. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, na podłożu gliniastym, bogatych w azot, gdzie osiąga duże rozmiary i występuje masowo skutecznie, utrudniając uprawy zbóż ozimych, buraków, rzepaku czy lnu.

Nie tylko dla rolników jest utrudnieniem. Skarżą się na nią również sadownicy i osoby uprawiające warzywa na własne potrzeby. W tych małych uprawach przytulię łatwiej rozpoznać i zlokalizować niż w uprawach polowych.

Walka z nią jest tam łatwiejsza. Szybko zaobserwowana przytulia jest zwykle usuwana ręcznie, a uprawianie warzyw w systemie rzędowym znacznie ułatwia utrzymanie grządek w dobrej kondycji. Uprawy rolne zaatakowane przez ten chwast są poddawane opryskom herbicydami z wykorzystaniem substancji czynnych.