Co pomaga na pszenżyto ozime?

Pszenżyto jest od niedawna uprawiane w Polsce. Jest to swoiste połączenie żyta i pszenicy. Wyselekcjonowane cechy obu tych zbóż połączone w jedno, dały bardzo dobrą mieszankę. Plonowanie pszenżyta uzależnione jest od dobrych warunków atmosferycznych, gdyż jest ono dość wrażliwe na zmienność pogody. Dość wysokie wymagania ma również co do gleby i stosowania nawozów. Rolnicy uprawiający to zboże, powinni bardzo dobrze przygotowywać glebę pod zasiew, bo wtedy mają gwarancję wysokich plonów.

Konieczne jest zatem, by wszystkie zabiegi agrotechniczne były wykonane z najwyższą starannością. W celu uzyskania dobrych plonów, trzeba zapewnić uprawom odpowiednie nawożenie. Dla pszenżyta korzystne jest zasilenie azotem, jak tylko zaczyna się wegetacja, a więc wczesną wiosną. Ma to wpływ na rozwój dorodnych kłosów i pełnego ziarna. Potrzebne są również inne nawozy zawierające np. fosfor i potas.

Ich dawkowanie jest uzależnione od kondycji gleby. Cykliczne badanie struktury ziemi powinno być bardzo pomocne przy doborze odpowiednich dawek nawozów. Rolnicy mogą zakupić gotowe, uniwersalne nawozy, w których znajdują się wszystkie pierwiastki potrzebne pod zasiewy. Ważną rzeczą przy uprawie pszenżyta ozimego jest też stopień zakwaszenia gleby, który obecnie jest bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem. Dla prawidłowego rozwoju zboża należy zadbać o jej prawidłowe pH i zastosować wapno węglanowe albo tlenkowe. Nie należy pomijać też niezbędnych zabiegów odchwaszczających i wykonywać je już w sezonie jesiennym.