Co na fiołek polny w jęczmieniu?

Fiołek polny, zwany również bratkiem polnym jest dwuliściennym chwastem występującym głównie w zbożach ozimych. Uznawany jest za chwast jednoroczny, ale również dwuletni. Ma zdolność przetrwania w ziemi przez okres zimowy, dlatego jego wegetacja rozpoczyna się aktywnie wiosną. Wtedy to również zaczynają wzrastać siewki oziminy m. in.

jęczmienia. Fiołek, który ma dużą łatwość w rozsiewaniu się, może też jako nowa wiosenna roślina zaburzyć rozwój zboża. Ważnym zadaniem dla uprawiających jęczmień jest wczesne zaobserwowanie wschodzących chwastów, bo to daje dużą szansę na skuteczne zlikwidowanie ich. Pozostawiony bez nadzoru fiołek może być bardzo groźny dla upraw, chodź jest rośliną niepozorną i prawie ozdobną, wygląda jak miniaturka bratka. Prezentuje się ładnie i przeciętny obserwator nie dostrzega w nim zagrażającego uprawom polowym potencjału.

Żeby uwolnić jęczmień od populacji fiołka polnego, koniecznie muszą być wykonane opryski plantacji. Rolnicy mają do dyspozycji kilkanaście herbicydów, ale niektóre nie radzą sobie z usunięciem fiołka. Potrzebna jest dogłębna wiedza na temat gatunków chwastów i faz ich rozwoju, żeby zastosować skutecznie działające preparaty. Fiołek polny jest wyjątkowo uporczywym i dosyć trwałym chwastem i nie każdy oprysk jest w stanie go usunąć, czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu albo użycie mieszanki o wzmocnionym stężeniu. Najpewniej zadziałają te substancje, które zastosuje się w najwcześniejszym okresie wegetacji fiołka polnego.